;

FINAŁ WYPRZEDAŻY DO -70% ALPINE PRO, TRESPASS | SPRAWDŹ KODY RABATOWE | Zamów teraz

0 szt.

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Kilka sposobów na to, by dotrzymać swoich postanowień sportowo-noworocznych

Kilka sposobów na to, by dotrzymać swoich postanowień sportowo-noworocznych

Każdego roku planujesz schudnąć, przebiec maraton, przejechać Polskę na rowerze lub po prostu wprowadzić regularne treningi, jednak nie masz czasu? Jeśli chciałbyś wiedzieć, dlaczego warto mieć postanowienia noworoczne i jak je skutecznie zrealizować, jesteś we właściwym miejscu. Podpowiemy co możesz zrobić, by zmienić swój styl życia oraz w jaki sposób osiągnąć mniejsze wyzwania. Zobacz, jak spełnić wszystkie sportowe postanowienia noworoczne na nowy rok.

Dlaczego warto podejmować postanowienia noworoczne

Zadajesz sobie pytanie, czy warto podejmować postanowienia noworoczne? Z pewnością znajdą się osoby, które powiedzą ci, że nie ma to żadnego sensu. Dlaczego jednak tak wiele osób każdego roku próbuje?

Nowy Rok jest momentem, który uznajemy za początek czegoś nowego i zamknięcie pewnego rozdziału za sobą. Z tego powodu postanowienia mogą zadziałać o wiele silniej, niż wyzwania podejmowane o innej porze roku. Są one bardziej emocjonalne, poparte większym optymizmem i często wspomagane przez znajomych, którzy również pragną zmian na lepsze.

Wiesz, dlaczego łamiemy postanowienia noworoczne? Dzieje się tak z wielu przyczyn – wybieramy cele nieważne dla nas, nie określamy ich precyzyjnie lub są one zbyt wymagające. Czasami przyczyna leży w naszej motywacji i wcześniejszych porażkach.

Przyczyną niedotrzymywania postanowień mogą być różnice między postanowieniem, a celem. Pierwsze z nich jest określane jako decyzja związana z ważnym wydarzeniem w życiu, gdy czujesz, że wszystko jest możliwe. Przez to postanowienia mogą być bardziej ogólne. Cele oznaczają coś mierzalnego, konkretnego i możliwego do osiągnięcia (np. wyznaczane za pomocą modelu SMART).

Słowa „postanowienie” i „cel” to jednak tylko nazewnictwo – dlatego jeśli jesteś gotowy podjąć się zmian w swoim życiu wraz z nadejściem Nowego Roku, koniecznie sprawdź nasze skuteczne sposoby.

1 sposób – ogranicz liczbę wyzwań

Jak spełnić postanowienia noworoczne? Ograniczając ich ilość! Jeśli narzucisz ich sobie zbyt wiele może się okazać, że staną się za trudnym wyzwaniem, którego nie zrealizujesz z powodu braku czasu lub motywacji. Postaw na jedno, maksymalnie dwa postanowienia i zacznij je wprowadzać w życie.

2 sposób – przemyśl swoje postanowienia

Postanowienia noworoczne powinny być starannie przemyślane przed wprowadzeniem ich w życie. Jeśli podczas przyjęcia sylwestrowego postanowisz spontanicznie, że nauczyć się jeździć na nartach lub schudniesz 20 kg, twoje szanse na dotrzymanie postawionych sobie obietnic maleją. Jeszcze przed 1 stycznia dokładnie rozważ za i przeciw, twoje możliwości, realne szanse na spełnienie i dopiero podejmij się konkretnych wyzwań.

3 sposób – nie skupiaj się na przeszłości

Nie dręcz się myślami, że w poprzednich latach ci się nie udało, że zwlekałeś i mogłeś już dawno rozpocząć różnorodne wyzwania sportowe. Przeszłość nie ma tutaj większego znaczenia, a może jedynie cię ograniczać i demotywować. Skup się na teraźniejszości i swoich celach.

4 sposób – precyzyjnie określ swój cel

Wiesz już, że postanowienia noworoczne powinny być ograniczone pod kątem ilości. Kolejna zasada mówi o tym, że należy zadbać o ich precyzyjne określenie. Samo wyzwanie np. „będę częściej biegał” lub „jeździł na rowerze” niczego nie zmieni. Wyznacz sobie konkretną liczbę kilometrów do przebiegnięcia lub przejechania i określ czas, w jakim wykonasz postanowienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie listy kroków – w końcu osoby o niskiej aktywności fizycznej nie są w stanie w miesiąc przebiec maratonu (w większości przypadków).

Sposób 5 – oceń swoje możliwości

Jeśli wiesz, że masz problem z regularną aktywnością fizyczną, nie narzucaj sobie nagle codziennych treningów. Podobnie wygląda kwestia schudnięcia i innych sportowych wyzwań. Tylko ty znasz siebie i swoje możliwości – oczywiście warto mierzyć wyżej, niż twoja strefa komfortu, ale nieosiągalny cel będzie zniechęcał zamiast motywować.

Sposób 6 – zacznij od mniejszych kroków

Chcesz nauczyć się krav magi? A może przebiegać 10 km poniżej godziny? Zacznij od mniejszych kroków. Wyznacz sobie cel np. „zapiszę się na zajęcia i będę chodził regularnie przez miesiąc” lub „przebiegnę 10 km i skrócę czas biegu o 2 minuty na tym samym dystansie w ciągu tygodnia”. Mniejsze cele pokażą ci, że wciąż robisz postępy, nie wpływając na ciebie demotywująco.

Sposób 7 – nie odkładaj planów na jutro

Postanowienia noworoczne warto realizować od razu, najlepiej od 1 stycznia. Nie ma sensu odkładać ich na potem, gdyż znajdą się kolejne usprawiedliwienia, które odłożą realizację celu. Postanów sobie, że nie ważne jak dużo masz obowiązków, jaka jest pogoda, twój nastrój – po prostu zacznij. Lepiej zrobić kilkuminutowy trening, będący podstawą zdrowego stylu życia, niż spędzić kolejny dzień na kanapie przed telewizorem.

Sposób 8 – powiedz o tym znajomym

Szukanie wsparcia wśród znajomych i rodziny jest najlepszym sposobem na dodatkową motywację. Dzięki temu, że podzielisz się swoimi planami z innymi, będą mogli cię wesprzeć i pomóc ci w realizacji celów.