;

FINAŁ WYPRZEDAŻY DO -70% ALPINE PRO, TRESPASS | SPRAWDŹ KODY RABATOWE | Zamów teraz

0 szt.

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Jaki sprzęt do domowej siłowni wybrać? Ranking

Jaki sprzęt do domowej siłowni wybrać? Ranking

Pandemia koronawirusa oraz związany z nią lockdown sprawiły, że coraz więcej osób postanowiło postawić na swój własny sprzęt fitness i kulturystyczny. Stworzenie takiej domowej siłowni wcale nie musi być bardzo kosztowne, a wybierając odpowiednie produkty, ostatecznie może okazać się, że na dłuższą metę będzie to tańsze rozwiązanie niż wykupywanie miesięcznego karnetu w klubie sportowym. Dlaczego warto pomyśleć o domowej siłowni? Jakie są wady i zalety takiego projektu?

Domowa siłownia – zalety

Wiele osób marzy o wysportowanej sylwetce, jednak nie każdy ma czas lub ochotę na wizyty w klubie fitness. Niektórym przeszkadzają ćwiczące obok osoby, a inni zwyczajnie nie mają w pobliżu klubu sportowego, a nie chcą tracić czasu na dojazdy. Domowa siłownia jest więc ciekawym rozwiązaniem dla wielu miłośników sportu, a zakup odpowiedniego sprzętu sportowego niesie ze sobą wiele korzyści.

Oszczędność czasu

Jest to jedna z największych zalet stworzenia domowej siłowni. Niewiele osób ma siłownię blisko domu, co oznacza, że chcąc na nią dojechać, trzeba stracić czas na dojazd i powrót. W ciągu tygodnia, kiedy każdy zajęty jest pracą, trudno jest znaleźć dodatkowe kilka minut na to, a jeżeli postawimy na sprzęt na siłownię w domu, możemy ćwiczyć o dowolnej porze, nie tracąc czasu na dotarcie na miejsce.

Możliwość ćwiczeń o każdej porze

Wizytę na siłowni zazwyczaj trzeba dobrze zaplanować i dostosować ją do dziennego grafiku. Często też należy trzymać się ściśle określonego czasu pobytu w klubie sportowym, aby wyjść, np. zanim na mieście zaczną się korki. W domu takich problemów nie mamy. Możemy ćwiczyć o każdej porze dnia, a nawet nocy, jeżeli nie przeszkadza to sąsiadom.

Swoboda

Stworzenie domowej siłowni daje nam swobodę nie tylko, dotyczącą czasu ćwiczeń, ale też sprzętu. Nikt nie czeka z niecierpliwością, aż skończymy daną serię, bo akurat chce ćwiczyć na tej samej maszynie, co my. Tutaj mamy całkowitą dowolność i cały sprzęt sportowy jest nasz. Jest to bardzo duża zaleta stworzenia sobie swojej przestrzeni do ćwiczeń.

Oszczędność pieniędzy

Choć sprzęt na siłownię z pewnością będzie nas trochę kosztował, w dłuższej perspektywie będzie to korzystna inwestycja. Chodząc na siłownię regularnie, płacimy ok. 100-150 złotych za miesiąc. Oznacza to, że w zależności od tego, jakie urządzenia do domowego fitness wybierzemy, koszty mogą nam się zwrócić w ciągu kilku miesięcy.

Wady domowej siłowni

Choć domowa siłownia może być dobrą opcją dla wielu, niektóre osoby mogą nie skorzystać z niej w pełni, gdyż samotny trening wymaga też większego zaangażowania w to, co się robi i samodoskonalenia się w pewnych kwestiach, dotyczących prawidłowego treningu. Wśród wad domowej siłowni wyróżniamy:

  • trening bez asekuracji – oczywiście można poprosić o pomoc innego domownika, jednak w większości przypadków trening w domu odbywa się bez asekuracji, a więc trzeba zachować szczególną ostrożność podczas ćwiczeń z dużymi ciężarami;

  • problemy z motywacją – wiele osób uważa, że chce ćwiczyć, jednak nie ma do tego motywacji. Zakup karnetu na siłownię z pewnością jest tutaj dobrym „kopniakiem do działania”, gdyż jak już wydamy pieniądze, chcemy mieć z tego jakiś pożytek. Przy treningu w domu takiej motywacji nie ma, a obecność domowego sprzętu na siłownię pod ręką nie zawsze wystarczy;

  • jakość i ilość sprzętu – siłownie mają zazwyczaj większy budżet na zakup sprzętu na siłownię, dlatego możemy tam korzystać z profesjonalnych urządzeń. W domu nie tylko w większości przypadków nie będzie miejsca na ustawienie wielu maszyn, ale też domowy sprzęt może (choć nie musi) być gorszej jakości.

Wyposażenie siłowni domowej - cena

Pomieszczenie na siłownię musi być wykończone według pewnych reguł. Istotną cechą użytych materiałów powinna być trwałość podłogi. Elementy podłoża będą narażone na intensywne użytkowanie.

Koszty urządzenia pomieszczenia pod siłownię w domu lub małym studio fitness

Urządzenie własnej siłowni za rozsądną cenę zależy od wielkości pomieszczenia oraz od nastawienia użytkownika na typ treningu - kulturystyka i treningi siłowe lub wytrzymałościowe typu cardio. Różnicę widać chociażby po rodzaju sprzętu. W pomieszczeniu pod kulturystykę lub sporty siłowe będą ważne wolne ciężary i gryfy. Z kolei pomieszczenie pod ćwiczenia cardio, powinno być wyposażone w bieżnię lub inną maszynę typu orbitrek, rower stacjonarny, wioślarz. Jeśli będziemy chceli mieć od razu wszystko, to koszty początkowe kompleksowego wyposażenia siłowni, mogą być zbyt wysokie na ropoczęcie przygody z ,,tanią domową'' siłownią. Biorąc za przykład pokój o powierzchni 20 m², można oszacować koszty względem różnych etapów urządzania siłowni.

Podstawowymi urządzeniami na siłowni lub studio fitness, które powinny znaleźć jest bieżnia lub rowerek stacjonarny, regulowane sztangielki z możliwością zmiany obciążenia, ławeczka pod sztangę, ławeczka do ćwiczeń na wolnych ciężarach, gryf długi i sztanga krótka, zaciski, wolne ciężary o różnych wielkościach, niezbędne akcesoria fitness typu mata do ćwiczeń, stepy, pasy, gumy do ćwiczeń i wiele więcej akcesoriów. Podstawowe ceny i pakiety wyposażenia domowej siłowni można sprawdzić TUTAJ.

Najtańszy atlas lub suwnicę Smitha HMS można kupić za minimum 1799 zł. Ceny ławeczki z modlitewnikiem zaczyna się od 200-300 zł. Najtańszy gryf olimpijski o wymiarze 150 cm i wadze 13,5kg to koszt około 329 zł np. ten model HMS ZG 1000B. W przypadku treningów cardio i wytrzymałościowych, można wybrać bieżnię elektryczną z popularną aplikacją treningową typu FitShow, JRNY, Kinomap, iFIT, która zostanie twoim osobistym trenerem

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą taniego wyposażenia siłowni dla domu i małego studia kulturystycznego:

Kompleksowe wyposażenie sprzętu na siłownię