;

WYPRZEDAŻ ! Kody rabatowe : "logalp" -10% na Alpine pro / "logtre" -20% na Trespass | szybka wysyłka 24h

0 szt.

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Jak wybrać pierwsze łyżwy? Przewodnik dla początkujących

Jak wybrać pierwsze łyżwy? Przewodnik dla początkujących

Jak wybrać idealne łyżwy? Rodzaje łyżew.

Rozpoczęcie przygody z jazdą na łyżwach to ekscytujący moment, który jednak wiąże się z koniecznością podjęcia kilku ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiednich łyżew. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci znaleźć idealny sprzęt. Kiedy decydujemy się na zakup łyżew, pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie dostępnych na rynku rodzajów i zrozumienie, do czego są one przeznaczone.

Spis treści:

 1. Typ łyżew i ich przeznaczenie.
 2. Wybór rozmiaru – klucz do komfortu.
 3. Materiał i konstrukcja buta.
 4. Ostrze – serce łyżwy.
 5. Popularne marki łyżew i ceny.
 6. Dodatkowe akcesoria.
 7. Łyżwy dla dzieci – na co zwrócić uwagę?
 8. Podsumowanie.1. Typ łyżew i ich przeznaczenie.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis poszczególnych typów łyżew, wraz z wskazówkami, które pomogą w ich wyborze:

Łyżwy figurowe: dla artystów lodu

 • Ostre, wąskie ostrze z ząbkami: charakterystyczne dla łyżew figurowych, umożliwia wykonywanie precyzyjnych i skomplikowanych ruchów oraz piruetów.
 • Dla kogo: Idealne dla osób, które są zainteresowane nauką jazdy artystycznej na lodzie i planują uczestniczyć w treningach figurowych.


Łyżwy hokejowe: dla miłośników szybkiej jazdy

 •  Szersze i krótsze ostrze: zapewnią stabilność i umożliwia dynamiczne manewry na lodowisku.

 •  Bez ząbków: w przeciwieństwie do łyżew figurowych, łyżwy hokejowe nie mają ząbków na przedniej części ostrza.

 •  Dla kogo: doskonałe dla osób, które cenią szybkość, dynamiczną jazdę i planują gry w hokeja na lodzie.

   
Łyżwy rekreacyjne: uniwersalny wybór

 •     Kompromis pomiędzy łyżwami figurowymi a hokejowymi: oferują dobrą stabilność i są dostosowane do potrzeb początkujących oraz średniozaawansowanych łyżwiarzy.

 •     Dla kogo: Idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżwami oraz dla tych, którzy preferują spokojniejszą, rekreacyjną jazdę.

 
Wybór odpowiedniego rodzaju łyżew jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa na lodowisku. Pamiętaj, aby dostosować sprzęt do swoich umiejętności, planów treningowych oraz indywidualnych preferencji.

Łyżwy figurowe damskie FREYA TEMPISH
2. Wybór rozmiaru – klucz do komfortu

Rozmiar łyżew jest absolutnie kluczowy dla komfortu jazdy. Łyżwy powinny być dopasowane, ale nie mogą uwierać. Pamiętaj, aby zostawić trochę miejsca na palce – idealnie około 0,5–1 cm. Warto również pamiętać, że różne marki mogą mieć nieco odmienne rozmiarówki. Wybór odpowiedniego rozmiaru łyżew jest niezwykle istotny, aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy na lodzie. Nieodpowiednio dobrany rozmiar może prowadzić do bólu, obtarć, a nawet kontuzji.

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru łyżew.

Dopasowanie, ale bez ucisku -  bezpośredni wpływ na komfort: Łyżwy powinny dobrze przylegać do stopy, ale nie mogą być zbyt ciasne. Ucisk może prowadzić do bólu i utrudniać swobodny przepływ krwi.

Wpływ na kontrolę: dobrze dopasowane łyżwy gwarantują lepszą kontrolę i stabilność podczas jazdy.

Miejsce na palce - optymalna przestrzeń: zostawienie około 0,5–1 cm przestrzeni na palce jest kluczowe, aby zapewnić swobodę ruchów i uniknąć ucisku.

Weryfikacja dopasowania: aby sprawdzić, czy łyżwy są odpowiednio dopasowane, stan na prostych nogach i upewnij się, że palce delikatnie dotykają przedniej części buta. Gdy ugniesz kolana (jak podczas jazdy na łyżwach), Twoje palce powinny się cofnąć, dając Ci niezbędną przestrzeń.

Różnice w rozmiarówkach producentów: indywidualne tabele rozmiarów: Różne marki, takie jak Tempish czy Nils Extreme, mogą mieć nieco odmienne rozmiarówki. Zawsze sprawdzaj tabelę rozmiarów producenta przed dokonaniem zakupu.

Przymierzanie: Najlepszym sposobem na znalezienie idealnego rozmiaru jest przymierzenie kilku par łyżew różnych marek.

Dodatkowe wskazówki: skarpety, na które warto zwrócić uwagę: Noś skarpety, które planujesz nosić podczas jazdy na łyżwach podczas przymierzania.Dopasowanie do szerokości stopy: Zwróć uwagę nie tylko na długość, ale także na szerokość łyżew. Niektóre modele są dostępne w wersjach dla stóp szerokich.

Wybór odpowiedniego rozmiaru łyżew to kluczowy element zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy na lodzie. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na dopasowanie, przestrzeń na palce oraz różnice w rozmiarówkach poszczególnych producentów. Dobrze dobrane łyżwy to gwarancja udanej zabawy i szybkiego postępu na lodowisku.

Łyżwy figurowe męskie EXPERIE TEMPISH
3. Materiał i konstrukcja buta

Wybór łyżew to nie tylko kwestia rodzaju i rozmiaru – materiał i konstrukcja buta również odgrywają kluczową rolę. Aby łyżwy służyły nam przez długie lata, zapewniając przy tym komfort i bezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na te dwa aspekty.

Materiał buta - skóra naturalna: buty wykonane ze skóry naturalnej charakteryzują się dużą elastycznością, co pozwala im dopasować się do kształtu stopy. To zapewnia wyjątkowy komfort i wsparcie. Skóra jest również bardzo trwała, jednak łyżwy wykonane z tego materiału mogą być droższe.

Materiały syntetyczne: alternatywą dla skóry naturalnej są materiały syntetyczne, które są bardziej przystępne cenowo. Choć mogą one oferować dobre parametry jeśli chodzi o wytrzymałość, to jednak zazwyczaj są mniej elastyczne i mogą być mniej trwałe niż skóra.

Konstrukcja buta: wsparcie dla kostki: Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji buta jest wsparcie dla kostki. Dobre łyżwy powinny zapewniać stabilność, chroniąc przed skręceniem kostki. Sztywny i wysoki kołnierz buta jest tu kluczowy.

Dobór materiałów w konstrukcji: warto zwrócić uwagę na to, jakie materiały zostały użyte w poszczególnych częściach buta. Dobrze zaprojektowane łyżwy będą miały sztywniejsze elementy tam, gdzie jest to potrzebne (np. w okolicy kostki), oraz bardziej miękkie i elastyczne tam, gdzie wymaga tego komfort użytkowania.

Dodatkowe elementy: wyściółka wewnątrz buta ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy. Powinna być miękka i dobrze dopasowana, aby zapewnić amortyzację i wygodę.

Systemy zapięcia: różne modele łyżew mogą mieć różne systemy zapięcia – od tradycyjnych sznurowadeł po klamry i rzepy. Wybór odpowiedniego systemu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Dokonując wyboru łyżew, warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar i rodzaj łyżew, ale także na materiał i konstrukcję buta. To właśnie one decydują o trwałości, komforcie i bezpieczeństwie jazdy. Pamiętaj, aby dokładnie przyjrzeć się oferowanym modelom i wybrać takie, które najlepiej odpowiadać będą Twoim potrzebom. Dobre łyżwy to inwestycja w lata przyjemności z jazdy na lodzie.

Łyżwy figurowe damskie ICE SWAN TEMPISH
4. Ostrze – serce łyżwy

Ostrze to jedna z najważniejszych części łyżwy, która bezpośrednio wpływa na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Jego prawidłowa konserwacja i ostrzenie są kluczowe dla osiągnięcia najlepszych wyników na lodowisku.

Regularność: ostrza łyżew powinny być regularnie ostrzone. Częstotliwość ostrzenia zależy od intensywności użytkowania łyżew oraz od jakości lodu, po którym się jeździ. Profesjonalne ostrzenie gwarantuje precyzję i optymalny kształt ostrza.

Technika ostrzenia: ostrzenie łyżew to proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia. Ostrze musi mieć odpowiedni profil, co zapewnia stabilność i kontrolę podczas jazdy. Ważne jest, aby proces ostrzenia był wykonany przez profesjonalistę lub przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Konserwacja ostrza - ochrona: po każdym użyciu łyżew należy osuszyć ostrze, aby zapobiec korozji. Warto także używać osłon ochronnych, które zabezpieczą ostrze podczas transportu i przechowywania.

Inspekcja: regularne sprawdzanie stanu ostrza pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych uszkodzeń lub oznak zużycia. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, ostrze należy natychmiast naostrzyć lub wymienić.

Przyczepność:
odpowiednio naostrzone ostrze zapewnia doskonałą przyczepność do lodu, co jest niezbędne do bezpiecznej i płynnej jazdy.

Manewrowość:
ostrze wpływa także na łatwość wykonywania manewrów. Dobrze naostrzone i zadbany ostrze umożliwia precyzyjne sterowanie kierunkiem jazdy.

Ostrze łyżwy jest jej sercem i decyduje o jakości jazdy. Regularne ostrzenie i konserwacja są kluczowe dla zachowania optymalnych właściwości ostrza. Dzięki temu jazda na łyżwach staje się bezpieczna, płynna i pełna radości. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać stan ostrza przed wyjściem na lód i nie zwlekać z ostrzeniem, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki stępienia. Warto także korzystać z usług profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i sprzętem do ostrzenia łyżew.

Łyżwy hokejowe męskie CROX.X TEMPISH
5. Popularne marki łyżew i ceny

Wybór odpowiednich łyżew to decyzja, która powinna być poprzedzona dokładnym rozpoznaniem dostępnych na rynku opcji. Dostawców jest wielu, a ich produkty różnią się zarówno ceną, jak i jakością.

Dobre i znane marki łyżew

Tempish: Ta marka jest znana z wysokiej jakości łyżew, które są dostępne w różnych kategoriach cenowych. Tempish oferuje szeroki asortyment, od modeli przeznaczonych dla początkujących, po zaawansowane łyżwy dla profesjonalistów. Ich produkty są cenione za trwałość, komfort noszenia i stabilność.

Nils Extreme: Ta marka również cieszy się popularnością, szczególnie wśród rodziców szukających łyżew dla swoich dzieci. Nils Extreme oferuje łyżwy z regulowanym rozmiarem, co jest praktycznym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę szybkie tempo wzrostu dzieci. Produkty tej marki są przystępne cenowo, co czyni je atrakcyjną opcją dla wielu rodzin.

Ceny a jakość - budżetowe rozwiązania: Na rynku dostępne są łyżwy w niższych kategoriach cenowych, które mogą być dobrym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na lodzie. Jednakże, ważne jest, aby nie kierować się ceną jako jedynym kryterium wyboru. Niska cena może czasem oznaczać niższą jakość materiałów i wykonania, co może przekładać się na mniejszy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Inwestycja w jakość: wybierając łyżwy z wyższej półki cenowej, inwestujemy w lepsze materiały, solidniejszą konstrukcję i wyższy komfort użytkowania. Taki zakup często oznacza także lepsze wsparcie serwisowe i dłuższą trwałość produktu.

Porównywanie i recenzje

Recenzje innych użytkowników: przed dokonaniem zakupu warto poszukać opinii innych użytkowników na temat danego modelu łyżew. Recenzje można znaleźć w internecie, na forach tematycznych lub w sklepach internetowych.

Porównywanie modeli: Porównanie różnych modeli i marek może pomóc w podjęciu świadomej decyzji. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, materiały, a także dostępne rozmiary i funkcje dodatkowe, takie jak regulacja rozmiaru.

Wybór marki i modelu łyżew powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami, poziomem zaawansowania i budżetem. Popularne marki, takie jak Tempish czy Nils Extreme, oferują szeroki asortyment, który zadowoli zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Inwestycja w lepszy sprzęt to inwestycja w bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z jazdy, więc warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość produktu.

Łyżworolki 4w1 rolki łyżwy wrotki dziecięce NH18192 NILS EXTREME Green
6. Dodatkowe akcesoria

Podczas wybierania łyżew ważne jest, aby pamiętać również o dodatkowych akcesoriach, które mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Ochraniacze na ostrza

Ochrona ostrza: ochraniacze są niezbędne do ochrony ostrza przed uszkodzeniem, gdy nie jesteś na lodowisku. Dzięki nim łyżwy będą ostrzejsze na dłużej, a Ty unikniesz ryzyka uszkodzenia innych przedmiotów przechowywanych razem z łyżwami.

Ochrona przed rdzą: ochraniacze pomagają także chronić ostrze przed wilgocią, co jest kluczowe w zapobieganiu rdzewieniu.

Dopasowanie: specjalne skarpety do łyżew są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepsze dopasowanie stopy do buta, co przekłada się na wyższy komfort i kontrolę podczas jazdy.

Ochrona przed otarciami: grube, wysokie skarpety pomogą również zabezpieczyć nogi przed otarciami i naciskiem wywieranym przez but.

Torba na łyżwy

Łatwy transport: torba do przechowywania i transportu łyżew ułatwi Ci przenoszenie sprzętu i pomoże chronić łyżwy przed uszkodzeniami w trakcie transportu.

Przechowywanie: torba jest także świetnym rozwiązaniem do przechowywania łyżew, kiedy nie są używane, pomagając utrzymać je w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Wybór łyżew to proces, który wymaga uwagi i dokładnego rozważenia wielu aspektów. Obejmuje to nie tylko samą konstrukcję i rodzaj łyżew, ale także dodatkowe akcesoria, które mogą znacząco wpłynąć na Twoje doświadczenie na lodowisku.

Znalezienie odpowiedniego sprzętu to inwestycja w komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy. Nie bój się prosić o radę i wykorzystać wiedzę specjalistów dostępnych w sklepach sportowych. Pamiętaj, aby zawsze dostosować sprzęt do swojego poziomu umiejętności, preferencji i budżetu.

Łyżwy regulowane dziecięce ICE SKY GIRL TEMPISH
7. Łyżwy dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Wybierając najlepsze łyżwy dla dzieci, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Rynkowe opcje są różnorodne, a bezpieczeństwo i komfort naszej pociechy są priorytetem. Ważne cechy dobrych łyżew dla dzieci przedstawiamy poniżej:

A. Regulowany rozmiar – ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie - dzieci rosną w zaskakującym tempie, więc łyżwy z możliwością dostosowania rozmiaru są doskonałym wyborem. Modele oferowane przez popularne marki, takie jak Tempish czy Nils Extreme, pozwalają na zmianę wielkości buta, dzięki czemu służą przez kilka sezonów. Jest to nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne rozwiązanie.

B. Wygodna i stabilna konstrukcja – fundament bezpieczeństwa - łyżwy dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne i stabilne. Dobre podparcie kostki minimalizuje ryzyko kontuzji, a miękka wyściółka zapewnia komfort nawet podczas wielogodzinnej zabawy na lodzie.

C. Jakość wykonania – inwestycja w trwałość Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Wybierając łyżwy, zwróć uwagę na jakość wykonania i użyte materiały. Solidne łyżwy przetrwają nie jedno dziecko, co jest ważne, jeśli planujesz przekazać je młodszemu rodzeństwu lub odsprzedać.

D. Design – bo oko też jeździ - Dzieci uwielbiają kolorowe i zabawne wzory. Wybór łyżew, które podobają się maluchowi, może być dodatkową motywacją do nauki jazdy.

E. Bezpieczne ostrze – ostrość pod kontrolą. Ostrze łyżwy musi być dostosowane do potrzeb dzieci. Zbyt ostre ostrza są niebezpieczne, zwłaszcza dla początkujących łyżwiarzy. Upewnij się, że ostrze jest bezpieczne, ale jednocześnie zapewnia dobrą przyczepność do lodu.

F. Opinie innych rodziców – cenne źródło informacji. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, poszukaj opinii innych rodziców. Fora internetowe, grupy na portalach społecznościowych czy recenzje w sklepach internetowych to skarbnica wiedzy na temat poszczególnych modeli i marek.


8. Podsumowanie

Wybór odpowiednich łyżew jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa na lodzie. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na rodzaj łyżew, ich rozmiar oraz preferencje użytkownika. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na łyżwy hokejowe, figurowe czy rekreacyjne, uprawianie tego sportu przyniesie mnóstwo korzyści i radości.

Dzięki naszym poradom, wybór pierwszych łyżew nie będzie już taki trudny, a wkrótce lodowisko stanie się miejscem pełnym świetnej zabawy. Zapraszamy na bloga toursport.pl po więcej porad i inspiracji dla miłośników łyżwiarstwa!