;

kody rabatowe na wiosnę: ALPINE PRO "logalp" -10% | TRESPASS "logtre" -20% | wysyłka 24h

0 szt.

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Jak wybrać dobry śpiwór turystyczny?

Jak wybrać dobry śpiwór turystyczny?

Wybór odpowiedniego śpiwora jest bardzo ważny, jeżeli planujemy nocleg w terenie. Zastanawiając się and tym, jaki śpiwór turystyczny kupić, trzeba przede wszystkim rozważyć, w jakich warunkach będziemy go używać. Jest to element ekwipunku wycieczkowego, stanowiący o komforcie termicznym oraz wygodzie w trakcie snu, dlatego należy przyjrzeć się dokładnie jego budowie i parametrom. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w zakupie odpowiedniego śpiwora dla każdego członka rodziny.

Śpiwory kopertowe

Śpiwór syntetyczny kołdra 3-sezony SQUARE 200 BERGSON NavyMogą być stosowane jako zamienniki koca czy kołdry. Są w pełni rozpinane, a niektóre modele można także połączyć z innym śpiworem. Taki model zapewnia dużo miejsca wewnątrz i pozwala na wygodę spania bez krępowania ruchów. Przykładem śpiwora kopertowego jest Square 200 Bergson, który stanowi śpiwór 3-sezonowy, czyli taki, który może być stosowany praktycznie o każdej porze roku. Produkt wyróżnia się wypełnieniem typu Insuloft, które jest wygodne i zapewnia odpowiednią izolację termiczną.

Śpiwory typu mumia

Śpiwór syntetyczny mumia 3-sezony BUNKA JR TRESPASSSą to śpiwory w większym topniu dopasowane do budowy ciała człowieka. Ich dużą zaletą jest to, że po złożeniu zajmują mniej miejsca, dzięki czemu łatwiej jest je spakować. Jest to też dobra opcja w przypadku, gdy oczekujemy dużego komfortu termicznego. Śpiwór mumia pozwoli bowiem na szybkie ogrzanie się w jego wnętrzu i łatwiej jest w nim utrzymać odpowiednią temperaturę. Minusem jest mniejsza swoboda ruchu, niż w przypadku śpiworów kopertowych. Ciekawym przykładem śpiwora typu mumia dla dzieci jest Bunka marki Trespass. Ten 3-sezonowy śpiwór wyróżnia się syntetycznym wypełnieniem Hollowfibre, które świetnie sprawdzi się na chłodniejsze noce. Jeżeli więc planujemy biwak z dzieckiem, warto pomyśleć o tym modelu.

Rodzaje śpiworów turystycznych

Śpiwory można podzielić na 4 typy:

  • śpiwór schroniskowy – jest to najprostszy śpiwór syntetyczny, który jest nie tylko lekki, ale po złożeniu zajmuje mało miejsca. Tutaj również występują śpiwory typu koperta lub mumia, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że taki śpiwór nadaje się do spania wewnątrz, w schronisku, gdzie temperatura zazwyczaj nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza;

  • śpiwór letni/dwusezonowy – są to śpiwory, których zakres temperatury oscyluje w granicach od 2 do 7 stopni Celsjusza;

  • śpiwór trzysezonowy – najpowszechniejsze i najczęściej wybierane. Często posiadają kaptur ze ściągaczem i odpowiednią warstwę termiczną. Oprócz wcześniej wymienionych dobrym przykładem będzie śpiwór turystyczny NC2008 Nils Camp, charakteryzujący się solidnym wykonaniem z materiałów, zapewniających odpowiednią izolację termiczną i ochronę przed wilgocią;

  • śpiwór czterosezonowy/zimowy – zazwyczaj są to dopasowane śpiwory typu mumia, które mają dobrze ocieplony kaptur ze ściągaczem i charakteryzują się grubą warstwą termiczną. Śpiwory zimowe powinny zapewnić odpowiednie ciepło do temperatury -13 stopni Celsjusza.

Warto przeczytać: Termos do kawy długo trzymający ciepło. Który najlepszy?

Jak wybrać śpiwór turystyczny – podsumowanie

Śpiwór turystyczny to produkt, którego nie może zabraknąć w ekwipunku turystycznym. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje śpiworów, które sprawdzą się na określone okazje i przy określonych warunkach pogodowych. Podczas zakupu takiego produktu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na krój, czy jest to śpiwór typu kołdra, czy też mumia. Bardzo ważne jest także wzięcie pod uwagę, gdzie będziemy ze śpiwora korzystać. Jeżeli myślimy o spędzeniu nocy w schronisku, zazwyczaj wystarczy najprostszy śpiwór syntetyczny, niezbyt gruby, kopertowy lub mumia. W przypadku nocowania pod namiotem trzeba już rozważyć więcej opcji i wybrać produkt, który zadowoli nas pod względem izolacji termicznej i odporności na wilgoć.